CPANELL
               

     Horlama Ve Uyku Apneside Yeni Tedavi Yönetimi:PILLAR IMPLANT UYGULAMASI

Horlama Ve Uyku Apneside Yeni Tedavi Yönetimi:PILLAR IMPLANT UYGULAMASI

Horlama; kişiyi ve çevresindekileri etkileyen sadece bir sağlık sorunu olmayıp, aynı zamanda sosyal bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.
Uyku apnesi ise; uyku esnasında nefes kesilmeleri anlamına gelen, gündüz yorgunluk ve uyku hali, otururken uyuklama veya uykuya dalma hali, sabah başağrısı, cinsel isteksizlik, huzursuzluk gibi şikâyetlerle kendisini belli eden daha ciddi bir sorundur.

Uyku bozukluğu ve horlama sorunu yaşayan bir hasta veya bu dertten muzdarip dünyadaki milyonlarca kişidenn biriyseniz, bu en son gelişme hakkındaki yazımı mutlaka dikkatlice okuyacaksınızdır.

Horlama ve uyku apnesinin tedavisi için günümüze dek birçok yöntem kullanilmistir. Bunlar kilo vermeden baslayarak küçük dil, yumusak damak ve bademciklerin alindigi daha komleks cerrahilere kadar uzanan birçok tedavi yöntemini içerir. Bunlara kabaca deginecek olursak; LAUP denilen yöntem, havayolunu açmak için lazerle yumusak damagin bir kisminin çikarilmasidir. UPPP havayolunu açmak için yumusak damagin bir kisminin, küçük dilin ve bademciklerin çikarilmasidir. Yumusak damaga ya da dil köküne radyo frekans uygulanmasi bu bölgelerin termal harabiyetini amaçlayan baska bir tedavi yöntemidir. Skleroterapi; yumusak damagi sertlestirmek için, irritan bir maddenin yumusak damagin içine verilmesidir.

CPAP ise yatarken takilan, uyku esnasinda akcigerlere hava göndermek için burun üzerine oturan bir maskenin yerlestirilmesi islemidir. Horlama ve uyku apnesinin tedavisinde gelistirilen en son teknik ise PILLAR IMLANT uygulamasidir ve bu yöntem etkin, güvenilir ve çok kolay uygunabilen bir yöntemdir.

Pillar implant uygulamasi; yumusak damagi sertlestirerek, horlamaya neden olan titremeyi azaltacak ve yumusak damagin havayolunu tikamasina mani olacak üç minik implantin, yumusak damaga yerlestirilmesi islemidir.

Pillar imlant uygulamasi sonrasi, implantlar damak içinde onlari sabitleyen dogal bir doku etkisi meydana getirerek, yumusak damagin kas tabakasina yapisal destek olurlar; böylece yumusak damaga bagli horlama ve uyku apnesinin ortadan kalkmasini saglarlar.

UYGULAMASIYLA ILGILI SIKÇA SORULAN SORULAR

Uyku apnesi sik görülen bir hastalik midir?
Sadece Amerika’da 12 milyon kisi uyku apnesinden sikâyetçidir. Isin ilginç olan bir yani da bu hastalarin 10 milyonunun hastaliginin farkinda olmamalaridir.
Uyku apnesinin farkinda olunmamasi veya bunun tedavi edilmemesi ne gibi sonuçlar dogurabilir?
Sadece sunu bilmemiz bile, bizleri bu hastaligin önemi ve ortaya çikarabilecegi problemlerin ciddiyeti hakkinda düsündürmeye sevk ediyor; her sene maalesef 38 bin kisi uyku apnesi ve bunun yol açtigi kötü sonuçlardan dolayi ölmektedir!
Uyku apnesi ve horlama tedavi edilmezse baska nelere yol açabilir?
Kisilerin normal uyku düzeninde olusan huzursuzluk yüzünden, uyku apnesi olan kisiler gün içerisinde kendilerini uykulu hissederler ve konsantrasyon ve performanslarinin azalmasindan sikayet ederler.
Bu hastalarda depresyon, sinirlilik, cinsel fonksiyon kaybi, kilo alma, kalp rahatsizliklari, yüksek tansiyon, bas agrilari, ögrenme ve hafiza zorlugu, günlük aktiviteler sirasinda uykuya dalma gibi sikâyetler olusabilir.
Tedavi edilmemis uyku apneli hastalarda kaza yapma oranlari normal kisilere göre 3 kat daha fazladir.
Pilar implant nasil uygulanir?
Islem muayenehane kosullarinda yapilabilen, basit, neredeyse agrisiz, yaklasik 15 dakika süren kisa bir bir girisimdir. Damagin lokal anestezi ile uyusturulmasi sonrasi 3 adet küçük implant özel bir alet yardimiyla damaga yerlestirilir. Islem sonrasi hastalarin çogu ayni gün isine devam edebilirler.
Pillar imlant uygulamasinin diger yöntemlerden üstünlügü nedir?
Bu yöntemin en önemli üstünlügü; kimyasal ajanlar içermemesi, isitma ve doku çikartilmasi gerektirmemesidir. Bu nedenle hastalara minimal rahatsizlik verir. Bir çok hasta ayni gün normal diyetine ve günlük aktivitelerine geri dönebilmektedir.
Diger tedavi yöntemlerine göre minimal risk içermektedir. Diger tedavi yöntemleri ameliyathane kosullari gerektirirken pillar implant uygulamasi muayenehane kosullarinda yapilabilen basit bir yöntemdir.
Pillar implant uygulamasi diger tedavilerle kombine edilebilir mi?
Bu uygulama ile birlikte diger tedavi yöntemleri de birlikte kombine edilebilir.
Islemin maliyeti diger tedavi yöntemlerine göre nasildir?
Muayenehane kosullarinda yapilabilen basit bir girisim olan pillar implant uygulamasinin maliyeti diger yöntemlerden daha ucuzdur.
Kullanilan implantlarin özelliği nedir?
Yaklasik 18 mm uzunlugunda, 2 mm genisliginde polyesterden yapilmis, yillardir imlant olarak çesitli yerlerde kullanilan FDA onayli bir materyaldir.
Implantlar damakta ne kadar kalirlar?
Yerlestirilen implantlar vücutla uyumlu olduklari için ömür boyu kalirlar ve hiç bir sorun çikarmazlar.

   
     
  Anasayfa  
  Özgeçmiş  
  Uyku Merkezimiz  
  Bilimsel Çalışmalarımız  
  Basında Doç.Dr. Gökhan KIRBAŞ  
  Sorularınız İçin  
  İletişim Bilgileri  
     
  HORLAMA TEDAVİSİ  
  Horlama ve Uyku Apnesi Nedir ?  
  Uyku Apnesi Hastalarında Risk Faktörleri  
  Horlama ve Uyku Apnesi Tedavisinde Yeni Yöntem: Pillar Implant  
  Uyku Testi  
     
  UYKU BOZUKLUĞU MERKEZİ  
  PSG (Polisomnografi)  
  CPAP Titrasyonu  
  Maske  
     
  BİLGİ BANKASI  
  Horlama ve Uyku Apne Sendromu  
  Uyku Apne Sendromu Düşündürecek Belirtiler Nelerdir?  
  Tanı Yöntemleri: Uyku Testleri (Polisomnografi)  
  Neden Uyku Testine İhtiyacım Var?  
  Hangi Tedavi Yöntemlerini Kullanacağım?  
  Pozitif Hava Yolu Basıncı (PAP) Tedavisi  
  PAP Cihazı Kullanımı İle İlgili Diğer Durumlar  
  Nasıl İyi Uyunur?  
  Uyku Apne Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?  
  Uyku Labaratuarı Rahat Bir Otel Odası Gibi Ancak Farklı Bir Ortamda, Üstelik Üzerimde Bu Kadar Kablo İle Nasıl Uyuyacağım?  
  Uyku merkezi ulaştığımda ne olacak?  
  Gündüz çalışması gerekirse ne olacak?  
  Her zaman kullandığım ilaçları kullanmalı mıyım?  
  Uyku Çalışması Sonrası Ne Olacak?  
  CPAP Cihazı Denemeli miyim?  
  İki seviyeli PAP (BPAP) cihazı denemem gerekli midir?  
  Otomatik PAP cihazı denemeli miyim?  
  PAP tedavisinin yan etkileri nelerdir?  
  PAP cihazımla ilğili neler öğrenmem gerekli?  
  PAP cihazı kullanımı ilğili diğer durumlar  
     
  AASM RAPORLARI   
  Clinical Guideline for the Evaluation, Management and Long-term Care of Obstructive Sleep Apnea in Adults (2009)  
  Clinical Guideline for the Evaluation and Management of Chronic Insomnia in Adults (2008)