CPANELL
               

HORLAMA VE UYKU APNE SENDROMU

     Gürültülü horluyor musunuz? kötü şakaların ya da geceleri eşinizin dirseğinin hedefi oluyor musunuz?

     Horlama komik görülebilir ancak gerçekte hiçte gülünecek bir şey değildir. Gürültülü horlama bazen uyku sırasında solunumunuzla ilğili bozukluklar sonucu oluşabilir. Horlama, hava yolunun tam olarak açık olmadığını gösterir ve bu ses, daralmış hava yolundan geçmeye çalışan havanın sesidir. Erişkinlerin yaklaşık % 10 - 30'u horlar ve bu ciddi bir sağlık sorununa yol açmaz. Gürültülü horlama, ortalama 100 kişiden 5'inde hayati tehdit edebileck Uyku apne sendromu (OSAS) gibi bir hastalığın belirtisi olabilir. Apne solunum durması demektir. ve bu hastalık kısaca, uykuda solunum durması hastalığı olarak ifade edilebilir. Ç

     Çocuk ve erişkinlerde, uyku sırasında, üst solunum yolunu açık tutan ve kapatan kaslarda gevşeme olur. Bu gevşeme hava yollarında uyku sırasında hafif bir daralmaya sebep olur ki genellikle bunun bir önemi yoktur. uyku apne sendromu hastalarda uykuya bağlı bu kas gevşemesi çok fazla olur ve nefes almak güçleşir. Beyin nefes almaktaki bu güçlüğü fark eder ve solunum çabasını arttırır. Artan solunum çabası beyni hafifçe uyandırır ve hava yolu açılır. uyandıktan sonra hava yolu tamamen açılır ve solunum çabası yeniden azalır.Solunum çabasının normale dönmesiyle   yeniden uykuya dalınır. hava yolu yine daralır, solunum çabası yeniden artar, yeniden uykudan uyanma olur ve bu olaylar gece boyunca tekrarlar. bu olaylar gece boyunca yüzlerce kez tekrarlayabilir. Ancak çoğunlukla uyanmalar o kadar hafiftir ki hatırlanmaz bile.

     Uyku apne sendromunuz varsa muhtemelen uyku boyunca yeterince oksijen alamıyorsunuzdur. Gündüz uyku hali, iş ve sosyal yaşantınızı etkiliyor olabilir ve belki de trafik kazası yapmanıza bile neden olabilir. Uyku apne sendromu aynı zamanda yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, kalp krizi ve inmeye de yol açabilir. her gece yüksek sesle horlama, geceleri tekrarlayan uyanmalar, gündüz aşırı uyku hali yada sabahları baş ağrısı ile uyanmanız söz konusu ise mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktorunuzun sizi uyku labaratuarı için yönlendirecektir. uyku uzmanları bu solunum bozukluklarının tanısını koyup önlemeye ya da düzeltmeye yardımcı olacaktır.

UYKU APNE SENDROMU DÜŞÜNDÜRECEK BELİRTİLER NELERDİR?

Erişkinlerde

 • Gürültülü horlama kibu horlama bir traktör gürültüsü kadar şiddetli olup yan odalardan hatta diğer daireden duyulabilir.
 • Horlama aniden kesilebilir, nefes alma durur ve sonra tekrar başlar.
 • uygunsuz olmada güçlük, unutkanlık, sinirlilik, deprasyon, cinsel istekte azalma,
 • Erkeklerde impatans (iktidarsızlık) kadınlarda adet düzensizlikleri
 • uyanınca baş ağrısı ya da bulantı,
 • Gece boyunca sık idrara çıkma ya da yatağı ıslatma

Bu belirtiler bazende aniden ortaya çıkar bazen silik olabilir. aile bireyleri ya da iş arkadaşları gündüz aşırı uyku halini ve/veya kişilik ve davranış değişikliklerini fark edebilir.

Çocuklarda

     uyku apne sendromunun ani bebek ölümü sendromu ile ilişkili olduğu ileri sürülmekle birlikte, kesin ilişki henüz kanıtlanmamıştır. 

    Uyku apne sendromu, fazla kilolu, adenoidleri (geniz eti) ya da büyük bademcikleri olan çocuklarda görülebilir.  çocuklar, uykuda horlama ya da nefes alırken zorlanıyormuş gibi göründükleri gibi aşırı hareketli de olabilir. Bu çocuklar bazen yavaş veya tembel olarak etkilenirken, bazıları dikkat eksikliği veya hiperaktive hastalığı tanıları alır. Dikkat eksikliği ve hiperaktive tanılı çocukların %25'inde uyku apne sendromu olduğu ileri sürülmektedir. Çocuklarda her gece gürültülü horlama normal değildir. Mutlaka doktorla görüşmeyi gerektirir.

UYKU APNE SENDROMU TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?

     OSAS'ın en önemli sonucu gündüz aşırı uyku halidir.Uyku hali daha çok kişi otururken ya da önemsiz bir işle ugraşırken ortaya çıkar. Bu durumda hasta uyanık kalmakta ya da konsantre olmakta güçlük çeker. Araba kullanırken veya herhangi bir şey okurken zorlanır. Çünkü bu monoton aktiviteler uykuyu dahada arttırır. Uyku apne sendromunun yol açtığı uykululuk pek çok trafik kazasına sebep olmuştur.

     Tedavi edilmeyen uyku apne sendromu sonuçları sağlığı tehdit eder. tedavi edilmeyen uyku apne sendromunun en iyi bilinen sonuçları aşağıdadır.

 • Gündüz aşırır uyku hali
 • Rahatsız Uyku
 • Sabah baş ağrısı, bulantı
 • Cinsel isteksizlik, iktidarsızlık
 • Gece sık idrara kalkma
 • Yüksek tansiyon
 • Kalp krizi
 • İnme
 • Deprasyon

      Tedavi bu semptamları genellikle düzeltir ve uyku apne sendromunun yüksek tansiyon gibi sonuçlarını önler. Olgunların çoğunda tedavinin yararı tedavi başlar başlamaz görülür.

     
  Anasayfa  
  Özgeçmiş  
  Uyku Merkezimiz  
  Bilimsel Çalışmalarımız  
  Basında Doç.Dr. Gökhan KIRBAŞ  
  Sorularınız İçin  
  İletişim Bilgileri  
     
  HORLAMA TEDAVİSİ  
  Horlama ve Uyku Apnesi Nedir ?  
  Uyku Apnesi Hastalarında Risk Faktörleri  
  Horlama ve Uyku Apnesi Tedavisinde Yeni Yöntem: Pillar Implant  
  Uyku Testi  
     
  UYKU BOZUKLUĞU MERKEZİ  
  PSG (Polisomnografi)  
  CPAP Titrasyonu  
  Maske  
     
  BİLGİ BANKASI  
  Horlama ve Uyku Apne Sendromu  
  Uyku Apne Sendromu Düşündürecek Belirtiler Nelerdir?  
  Tanı Yöntemleri: Uyku Testleri (Polisomnografi)  
  Neden Uyku Testine İhtiyacım Var?  
  Hangi Tedavi Yöntemlerini Kullanacağım?  
  Pozitif Hava Yolu Basıncı (PAP) Tedavisi  
  PAP Cihazı Kullanımı İle İlgili Diğer Durumlar  
  Nasıl İyi Uyunur?  
  Uyku Apne Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?  
  Uyku Labaratuarı Rahat Bir Otel Odası Gibi Ancak Farklı Bir Ortamda, Üstelik Üzerimde Bu Kadar Kablo İle Nasıl Uyuyacağım?  
  Uyku merkezi ulaştığımda ne olacak?  
  Gündüz çalışması gerekirse ne olacak?  
  Her zaman kullandığım ilaçları kullanmalı mıyım?  
  Uyku Çalışması Sonrası Ne Olacak?  
  CPAP Cihazı Denemeli miyim?  
  İki seviyeli PAP (BPAP) cihazı denemem gerekli midir?  
  Otomatik PAP cihazı denemeli miyim?  
  PAP tedavisinin yan etkileri nelerdir?  
  PAP cihazımla ilğili neler öğrenmem gerekli?  
  PAP cihazı kullanımı ilğili diğer durumlar  
     
  AASM RAPORLARI   
  Clinical Guideline for the Evaluation, Management and Long-term Care of Obstructive Sleep Apnea in Adults (2009)  
  Clinical Guideline for the Evaluation and Management of Chronic Insomnia in Adults (2008)